

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Element Configuration | Single |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 180 A |
| Reverse Current | 450 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Voltage | 45 V |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 180 A |
Stock: 2140
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45653
Ext.Price$0.45653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45653 | $0.45653 |
| 10 | $0.33513 | $3.35130 |
| 25 | $0.31256 | $7.81400 |
| 50 | $0.29151 | $14.57550 |
| 100 | $0.27187 | $27.18700 |
| 300 | $0.23912 | $71.73600 |
| 500 | $0.21031 | $105.15500 |
| 1000 | $0.15645 | $156.45000 |
